RFI: Majoritatea românilor rămân atașați de Uniunea Europeană din motive pragmatice, nu identitare, iar aproape 70% consideră că România ar trebui să negocieze condiții mai favorabile în interiorul UE pentru a-și proteja interesele economice, arată un sondaj INSCOP. Această opinie este o critică indirectă la adresa liderilor români care ar trebui să aibă o voce mai puternică în UE, a explicat la RFI directorul INSCOP, Remus Ștefureac.

Pentru mai multe detalii: https://www.rfi.fr/ro/rom%C3%A2nia/20260127-70-dintre-rom%C3%A2ni-vor-condi%C8%9Bii-mai-favorabile-pentru-rom%C3%A2nia-%C3%AEn-ue-%E2%80%9Eo-critic%C4%83-indirect%C4%83-la-adresa-deciden%C8%9Bilor